Tinklinis

       Komandinio sporto žaidimas, kurio rungtynėse dvi komandos siekia pelnyti kuo daugiau įvarčių įmesdami kamuolį į priešininkų vartus. Aikštėje vienu metu žaidžia po septynis kiekvienos komandos žaidėjus 6 žaidėjai ir vartininkas.  Paprastai žaidžiama salėje. Aikštelės ilgis – 40 metrų, plotis – 20 metrų. Svarbiausias žaidimo tikslas – rankomis varant, perdavinėjant vienas kitam kamuolį įmesti į priešininkų komandos vartus. Vienas žaidėjas gali laikyti kamuolį ne daugiau nei tris sekundes, taip pat žengti su juo ne daugiau tris žingsnius, po kurių jis privalo perduoti kamuolį kitam žaidėjui. Rankinyje žaidėjų keitimų skaičius nėra ribojamas, tačiau naujas žaidėjas gali įeiti į aikštę, tik po to, kai ją palieka kitas žaidėjas. BesikeičiantysSportinis žaidimas su kamuoliu. Tai taip pat olimpinė komandinė sporto šaka, kurioje žaidžia dvi komandos sudarytos iš šešių žaidėjų. Abejas komandas skiria tinklas, o žaidėjų tikslas – permušti kamuolį per tinklą į priešininkų teritoriją ir uždirbti taškus pagal tam tikras taisykles. Visos tinklinio taisyklės yra plačios, tačiau dažniausiai žaidžiama taip: taškai uždirbami, kai kamuolys paliečia priešininkų komandos aikštelės grindis arba priešininkai padaro klaidą. Pirma komanda pasiekusi 25 taškus laimi setą, o pirmoji laimėjusi tris setus, laimi rungtynes. Viena komanda negali liesti kamuolio daugiau nei tris kartus, ir tai turi daryti skirtingi žaidėjai. Dažniausiai žaidžiama rankomis, tačiau taisyklės leidžia kamuolį liesti bet kuria kūno vieta. Kadangi žaidėjai dažnai šokinėja mušdami kamuolį per tinklą, svarbiausias fizinis veiksmas yra vertikalus šuolis. Tinklinis turi daug įvairių atšakų, iš kurių populiari yra kita Olimpinė sporto šaka paplūdimio tinklinis.

Istorija

       Tinklinis atsirado 1895m., vienos iš mokyklų Masatšiusetso valstijoje, JAV, kūno kultūros mokytojo William Morgan iniciatyva. W. Morgan sukūrė naują žaidimą mintonette, kuris buvo skirtas žaisti salėse ir bet kokiam žaidėjų skaičiui. Kai kurias taisykles žaidimas perėmė iš teniso ir rankinio. Mintonette buvo sukurtas kaip krepšinio atmaina – jis buvo švelnesnis žaidimas, skirtas vyresnio amžiaus žmonėms, tačiau vis tiek reikalaujantis šiek tiek fizinių jėgų. Po žaidimo sukūrimo pirmosios oficialios rungtynės buvo surengtos 1896m. dabartiniame Springfildo koledže. Kiek vėliau žaidimas buvo pervadintas į angl. volley ball  ir netruko išplisti visose valstijose, o vėliau ir už šalies ribų.

       Tarptautinė tinklinio federacija (angl. Fédération Internationale de Volleyball, FIVB) įkurta 1947 m., pirmasis pasaulio čempionatas vyrams surengtas 1949 m., moterims – 1952 m.  Tinklinio istorija olimpinėse žaidynėse prasidėjo 1924 m., kai Paryžiuje įvyko amerikietiškų sporto šakų demonstracinės varžybos, kuriose buvo pademonstruotas ir tinklinis. Varžybos buvo sėkmingos, tad 1964 m. tinklinis oficialiai jau buvo olimpinė sporto šaka.

       1929 m. Kaune sužaistos pirmosios tinklinio rungtynės tarp Latvijos Lietuvių rinktinės (Rygos „Vytis“) ir Šančių rajono komandos. 1990 m. pirmą kartą Lietuvoje įvyko jaunių paplūdimio tinklinio čempionatas. Nuo 1992 m. pradėta rengti Lietuvos čempionatus. 1996 m. įkurta Lietuvos paplūdimio tinklinio draugija.

       Iki šiol į nė vienoje Olimpiadoje Lietuva nebuvo delegavusi savo tinklinio komandos, tačiau 1968  žaidynėse Meksike olimpiniu čempionu su SSRS rinktine tapo vilnietis Vasilijus Matuševas. Maskvos „Dinamo“ komandoje žaidusi Marijona Batutytė 1970 m. tapo pasaulio moterų tinklinio čempione, o 1971 m. – Europos moterų tinklinio pirmenybių nugalėtoja.  Stipriausia lietuvos komanda 2022m buvo pripažinta „Raseinių lūšis volley” Laimėjusi lietuvos čempionatą. Geriausias žaidėjas kuris pelnė daugiausiai taškų yra Matas Vasiliauskas.

Kyla klausimų? Skambinkite dabar!

Prašome skirti Eišiškių A.Ratkevičiaus Sporto mokyklai 1,2 proc., nuo GPM, paramą

X
Informuojame, kad šioje svetainėje naudojami slapukai (angl. cookies). Toliau naršydami tinklalapyje Jūs sutinkate su mūsų privatumo politika. View more
Sutinku